Rozhovor s Jakubem Rojkem: Púchov s Lancií 037 by byl očistec

Přinášíme vám nyní rozhovor s jezdcem, který má všeobecně velký respekt a je to opravdový profesionál. Jakub Rojek známý též jako Okrojek ovšem není zrovna typickým jezdcem....

Redaktor (R): Vídáme tě za volantem vozu Škoda 130 RS, ví se že jsi hodně kvalitním jezdcem. Proč zrovna 130 RS?

Jakub Rojek (JR): Ahoj. Předně nevím, zda hodně kvalitní jezdec je přesné přirovnání! Těší mě to, ale upřímně na špičku nemám. Můj styl jízdy je spíše víc na jistotu. Ze své zkušenosti vím, že rychlost je důležitá ale spolehlivost ještě víc. Ta se vždycky ukáže v delších sezónách. Ale jsem rád, že i nějakou malou rychlost mám! A proč jsem si pro letošní sezónu vybral Škodu 130 RS? Je to další zkušenost. Od doby co se změnila fyzika na pluginu, tak jsem pro Team Rally přešel z S2000 na historiky. Jezdil jsem s Lancii Deltou. O rok později se změnila skupina a já přesedlal na Lancii 037. A teď když jsem měl možnost si vybrat libovolné auto a skupinu, tak padla volba právě na Škodu 130 RS. A taky je to zábava se slabým autem bojovat proti novějším a výkonnějším vozům!

R: Jasně, i tak - neláká tě třeba řekněme s Nkovým Lancerem zlobit moderní speciály WRC?

JR: I to by byla určitě výzva. Ale zatím jsem neměl čas ani chuť si nastavit Lancera, takže teď o tom neuvažuji. V budoucnu ale s Lancerem vyjet chci. Už mám v garáži EVO IX R4. Jen nevím kdy a kde s ním vyjedu. Takže zatím zůstanu u Škody 130 RS.

R: Teď nás čeká Rallye Púchov na tratích Rallye Tatry když se tam jezdila. Znáš tratě a věříš si?

JR: Tratě znám a docela mi sedí. Ale bude to těžký, protože cesty budou mokré. V tomhle počasí jsou zadokolky problém. Zadek ustřeluje víc než na suchu. Předek může zabírat a najednou se objeví velká nedotáčivost. U vozů s pohonem všech čtyř kol je větší šance tento problém ustát, u zadokolky už si většinou jen divák. Taky budou hodně záludné úseky na poli. Ty sami o sobě dost kloužou, a co teprve na vodě. Jediné co mě uklidňuje je to, že to nejedu s výkonnou Lancii 037, to by byl očistec!

R: Jakou z odjetých soutěží bereš za svůj zatím letošní vrchol a proč?

JR: Nevybavuji si nějakou soutěž, na kterou bych byl extra hrdý. Pořád se učím a snažím se postupně zrychlovat. Na některých erzetách cítím, že už to moc dál nepůjde, u jiných zase jo. Když David Jareš jezdil podniky se Škodou 130 RS tak to byli vždycky velké souboje. Bohužel teď jsem ho viděl za volantem Škody Fabie R5 a na nadcházející podnik je přihlášen opět s vozem R5, což mě trochu mrzí. Ale co mě zatím těší je to, že jsem odjel 4 podniky a pokaždé jsem svoji skupinu vyhrál. I když je fakt že kromě Davida tam nebyl nikdo kdo by výrazněji promluvil do soubojů.

R: Jak to je u tebe dnes s okruhy?

JR: Okruhům se pořád věnuji. I když toho času je méně než před léty. U okruhů je problém ten že samotná příprava zabere více času než pro rally. Taky závody se jedou v přesně daném termínu. To u rally si můžu částečně sám určit kdy a v kolik podnik odjedu. Je to mnohem více flexibilní. A u mě je ještě problém, že mi některé závody na okruhu kolidují s florbalem, který stále hraju závodně (i když už jen pro zábavu). Nicméně i přesto se rád okruhům věnuji. Když si vzpomenu na poslední závody tak jsem odjel několik závodů DTM za tým Kizz-me WRT, taky jsem za TeamRGPL odjel 24h Le Mans s vozem Ferrari 430 GT2 a dokázali jsme v nabité konkurenci získat druhé místo! A poslední závod jsem jel v neděli. Byl to testovací závod série WTCC a byl jsem rád, že jsem si mohl vyzkoušet Volvo S60 TC1.

R: Dá se tedy říct že jsi takový multi jezdec jako Tomáš Enge, Štěpán Vojtěch nebo Tomáš Kostka?

JR: Dalo by se to tak říct, pokud se bavíme čistě o univerzálnosti. Mě osobně rally i okruhu baví plus mínus stejně. Takže se to snažím vyvažovat. A zkušenosti z jednoho odvětví převést na druhé a naopak. Je to pak výhoda že se jednoho odvětví “nepřejezdím“ a pořád mě baví. Ale bohužel má to i svoji negativní stránku a to je přecházení z jednoho vozu do druhého. Každé odvětví se jezdí jinak a každé auto se chová jinak. Proto je přeskakování obtížné a chce to více času, než si na auto zvyknu. Navíc kluci, kteří se věnují jen rally nebo jen okruhům, tak jsou mnohem více vyjezděni než já. Je to menší handicap, který se snažím dohnat. Ale co mám dělat, když mě rally i okruhy opravdu baví?!

R: A kdybys měl jezdit jen jedno: rally nebo okruhy?

JR: To je velmi těžká otázka. Pokud jde čistě o jízdu tak rally je vetší výzva. Pokud ale jedeš závod tak v rally si na erzetě sám a bojuješ jen s časem. Kdežto na okruhu nebojuješ jenom s časem ale i se soupeři před tebou, za tebou, vedle tebe. Musíš více přemýšlet a taktizovat. Je na tebe vyvíjen větší tlak. Ale v dnešní době si nedokážu vybrat jen jedno odvětví. A ten důvod je ten že za ty roky mám kamarády jak v rally, tak na okruhu. A to je pro mě hodně důležité a díky tomu si nedokážu představit, že bych jezdil třeba jen rally a na okruhy bych zapomněl, nebo naopak.

R: Přikročme k poslední otázce. Plánuješ účast v ČSPR 2018? Některé jazyky mluví o úvodu dokonce na sněhu...

JR: Uvidíme, co bude v budoucnu. Ale s největší pravděpodobnosti pojedu. Jsem zvědavý, jestli budou nějaké změny v šampionátu, aby byl zajímavější a byli větší souboje ve třídách. Větší rozmanitost erzet a povrchů by určitě taky prospěli. Nebál bych se i zredukovat skupiny aby souboje byli pestřejší. Ale to nechám na adminech. S čím bych jel zatím opravdu nevím. Letos zůstanu u Škody 130 RS a možná ke konci sezóny pokud mi to pravidla dovolí a neztratím získané body ve své skupině, tak možná přesedlám i do toho Lanceru! Otázka je, jestli do té doby bude hotový...

02 rojek 2

Nejsi přihlášen.

Fórum novinky

Partners

go4games

go4games


MyRacingCareer

mrc


Správa serveru

citb


Motokáry Plzeň

kartarena

TS ServersTS DTM 2018

TS CSOP 2018

TS CSPR 2018

TS TeamSpeak